2.jpg-92.jpeg

محققان دانشگاه دوک در پژوهش خود موفق به شناسایی یک ژن معیوب شده‌اند که عامل حمله قلبی در یکی از هر هشت مرد است.

 این ژن معیوب احتمال حمله قلبی را در مبتلایان به بیماری قلبی تا 38 درصد افزایش می‌دهد.

این ژن همچنین احتمال مرگ این بیماران را به همین میزان در شش سال بعدی زندگی آنها افزایش می‌دهد.

تنها تعداد کمی از زنان معادل دو تا سه درصد آنها به این دی‌ان‌ای سرکش دچار هستند.

در آینده شاید بتوان مبتلایان به بیماری قلبی را برای برخورداری از این ژن مورد آزمایش قرار داده و به آنها درمانی برای افزایش شانس زنده ماندن ارائه کرد.

به گفته محققان، افراد دارای این ژن وقتی تحت فشار روانی قرار دارند، تا دو برابر بیشتر هورمون تنش‌زای کورتیزول را تولید می‌کنند.

از آنجائیکه کورتیزول برای سلامت قلب خطرناک است، این دانشمندان به بررسی هزاران بیمار قلبی برای شش سال پرداختند.

این پژوهش نشان داد افراد دارای دی‌ان‌ای معیوبی که بیش از اندازه در برابر تنش حساس می‌شوند، همچنین در معرض خطر بیشتر ابتلا به حملات قلبی قرار دارند.

در افراد مبتلا به بیماری قلبی، دارا بودن این ژن به اندازه استعمال دخانیات یا چاق بودن مضر بود.

ژنهای حمله قلبی پیش از این شناسایی شده بودند، اما این محققان بر این باورند که کشف جدید متفاوت است چرا که اثر آن در افزایش شانس مشکلات شناخته شده و همچنین شاید بتوان تاثیرات آن را درمان کرد.

برای مثال، اگر پژوهشهای بیشتر به تائید این یافته‌ها بپردازند، بیماران قلبی می‌توانند از داروهایی استفاده کنند که تولید هورمون کورتیزول را پایین می‌آورند.

همچنین این امکان وجود دارد که درمان حامل‌های سالم این ژن بتوانند آنها را از ابتلا به حمله قلبی حفظ کند.

نتایج این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.تاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:51 | نویسنده : علی |
203-9.JPG

کاوشگر آژانس فضایی اروپا (ESA) با هدف تهیه نقشه از یک میلیارد ستاره کهکشان راه شیری به فضا پرتاب شد.

فضاپیمای گایا (Gaia) روز پنجشنبه 19 دسامبر (28 آذر) توسط موشک سایوز- فریگات ساعت 09:12 به وقت گرینویچ (12:42 به وقت تهران) از مرکز فضایی گویان فرانسه به فضا پرتاب شد تا مأموریت پنج ساله خود را آغاز کند.

در طول پنج سال آینده، فضاپیمای گایا علاوه بر تعیین محل بیش از یک میلیارد ستاره کهکشان راه شیری اقدام به مشخص کردن جابه‌جایی ستارگان، میزان درخشندگی و تعیین ماده سازنده آنها خواهد کرد.

همچنین تلسکوپ‌های دوقلوی گایا به کشف هزاران سیاره فراخورشیدی جدید، سیارک و اجرام آسمانی کوچک و کم‌نور کمک می‌کند.

تمامی این اطلاعات، درک دانشمندان از تاریخچه شکل گیری کائنات را افزایش می‌دهد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد: گایا با انجام بزرگترین سرشماری کیهانی، نموداری از مکان، حرکت و ویژگی‌های یک میلیارد ستاره برای تهیه نقشه سه‌بعدی از کهکشان راه شیری ترسیم می‌کند.

سفر به نقطه لاگرانژ

گایا پس از سفر سه هفته‌ای، به یک نقطه گرانشی پایدار در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین خواهد رسید.

این مکان، نقطه لاگرانژ زمین- خورشید 2 یا L2‌ نامیده می‌شود؛ نقاط لاگرانژ (Lagrange points) مناطقی در فضا هستند که فعل و انفعالات گرانشی و مداری به ماهواره‌ها اجازه می‌دهد تا در یک نقطه پایدار بمانند.

با رسیدن گایا به منطقه لاگرانژ 2 یک دوره راه اندازی چهار ماهه در نظر گرفته شده است تا از سلامت ماهواره، تلسکوپ‌های دوقلو و سایر تجهیزات اطمینان حاصل شود.

سپر خورشیدی 10 متری فضاپیمای گایا با دو هدف نگهداری پنل‌های خورشیدی برای تولید برق و محافظی در برابر گرمای شدید خورشید طراحی شده است؛ تجهیزات این ماهواره برای عملکرد صحیح به دمای منفی 110 درجه سانتیگراد نیاز دارند.

بزرگترین دوربین دیجیتال در فضا

رصد کل آسمان با کمک یک دوربین دیجیتال با وضوح تصویری یک میلیارد پیکسل انجام می‌شود.

ماهواره گایا 100 برابر دقیق‌تر از مأموریت نقشه‌برداری ستارگان Hipparcos است که اقدام به مکان‌یابی 100 هزار و رصد یک میلیون ستاره با دقت کمتر کرده بود.


فضاپیمای گایا پیش از پرتاب

رصد یک میلیارد ستاره با کمک دوربین دیجیتال یک میلیارد پیکسلی

پرتاب فضاپیمای گایا توسط موشک سایوزتاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:50 | نویسنده : علی |
diabet1.jpg

در مسیر تلاش‌های هشت دهه اخیر، محققان هندی در یک دستاورد پزشکی مهم موفق به تولید قرص انسولین برای بیماران دیابتی شدند.

 از کشف انسولین برای درمان دیابت حدود یک قرن می‌گذرد و بیماران هر روز مجبور به انجام تزریق برای تنظیم قند خون خود هستند.

اما دستاورد محققان هندی در تولید قرص انسولین می‌تواند هزاران بیمار از جمله کودکان و افراد مسن را از درد ناشی از تزریق روزانه انسولین نجات دهد.

محققان طی چند دهه اخیر بدنبال یافتن روشی برای تنظیم قند خون بیماران با استفاده از قرص به جای نیاز به تزریق روزانه بودند، اما آنزیم‌های گوارشی بدن که برای تجزیه مواد غذایی مفید هستند، انسولین را قبل از عملکرد درست تجزیه می‌کنند؛ همچنین انسولین براحتی از طریق روده توسط جریان خون جذب نمی‌شود.

برای غلبه بر این مشکل، محققان موسسه ملی آموزش و تحقیقات دارویی هند با ترکیب دو روش، از انسولین در برابر آنزیم‌های گوارشی حفاظت کرده و امکان جذب سریع توسط جریان خون را فراهم کردند.

انسولین در کیسه‌های کوچک ساخته شده از چربی‌ها یا چربی موسوم به لیپوزوم (liposome) قرار داده شدند؛ سپس لیپوزوم‌ها در لایه‌هایی از مولکول‌های محافظ به نام پلی الکترولیت‌ها (polyelectolyte) پیچیده می‌شوند.

برای کمک به این لیرزوم‌ها (layersomes) برای جذب بهتر توسط جریان خون، فولیک اسید افزوده می‌شود که به حمل و نقل بهتر لیپوزم‌ها از دیواره روده به جریان خون کمک می‌کند.

آزمایش این دارو بر روی موش‌ها مثبت گزارش شده است.

نتایج این دستاورد در مجله انجمن شیمی آمریکا (American Chemical Society) منتشر شده است.تاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:49 | نویسنده : علی |
3.jpg-19.jpg

گیاه مثانه‌ای گوشتخوار شناوری که شکار خود را در چند میلی‌ثانیه به تله می‌اندازد، جنین نوعی خفاش سیاه و لاروی پشه در میان تصاویری قرار دارند که در رقابت جالب عکاسی میکروسکوپی BioScapes شرکت کرده‌اند.

  این تصاویر میکروسکوپی به تمرکز بر روی زیبایی مسحورکننده جهان پرداخته‌اند.

تصویر تله در حال خمیازه کشیدن یک گیاه گوشتخوار نمونه جالبی از این واقعیت است که چگونه روشهای میکروسکوپی می‌توانند زیبایی پنهان جهان را نمایش دهند.

این تصویر گیاه گوشتخوار مثانه‌ای که توسط ایگور سیوانوویکس از موسسه پزشکی هیوز، ثبت شده، توانست جایزه اول رقابت Olympus Bioscapes را بدست بیاورد.

این تصویر هم‌کانونی، از میان بیش از 2100 تصاویر ثبت شده انتخاب و سیوانوویکس موفق به کسب جایزه تجهیزات علمی با ارزش 5000 دلار شد.

این گیاه گوشتخوار آبزی، شکار خود را تنها پس از چند میلی ثانیه از لمس موهای محرک آن به داخل تله خود کشیده و آن را می‌بلعد.

پایه‌های موها در مرکز تصویر در داخل ورودی گنبدی شکل قابل مشاهده است.

سیوانوویکس همچنین توانست جایزه سوم را برای تصویر هنری خود از جلبکهای سبز تک‌سلولی (algae desmids) کسب کند.

برندگان امسال از پنج قاره و 23 کشور بودند؛ شرکت‌کنندگان بطور کلی از 71 کشور در این رقابت شرکت کرده بودند.

جایزه دوم رقابت Olympus Bioscape به تصویر خارق‌العاده‌ای از یک جنین خفاش سیاه mastiff اهدا شد که در حال زیرچشمی نگاه کردن از زیر بالهایش است.

از دیگر تصاویر برجسته، یک موجود آب شیرین موسوم به «پارامسیوم» (Paramecium) بوده که از فیلم ثبت شده توسط رالف گریم از استرالیا گرفته شده است.

آب اضافی در هر انتهای موجود جمع و منجر به متورم شدن آن و بیرون راندن آب از میان شکافی در غشای سلولی می‌شود.

تصویر لارو حشره‌ی موی‌بال (Caddisfly) توسط فابریس پارایس از نورماندی فرانسه همچنین موفق به کسب جایزه شد. Sericostoma گونه‌ای از حشرات در آمریکای شمالی و اروپا هستند که لاروی آنها در آب شیرین، شن و ماسه یا سنگ زندگی می‌کند.

حشره موی‌بال ماده به ساخت یک لوله متحرک از دانه‌های شن برای حفاظت از بدنش پرداخته و از ضایعات گیاهان و بی‌مهرگان کوچک تغذیه می‌کند.

تصویر یک لاروی پشه فانتوم که به کرم شیشه‌ای نیز شهرت داشته، جایگاه هفتم را در این رقابت از آن خود کرد.

ساختمان عضلانی لارو معمولا شفاف و بی‌رنگ بود اما در این تصویر با نورافشانی خاص به شکل مرئی درآمده است.

در همین حال، تصویری موسوم به «حشرات برادر» به نمایش دو حشره box bugs پرداخته که تنها دو ساعت از عمر آنها گذشته و اندازه آنها سه میلیمتر است.

تصویر هر نوع دانش زیستی برای ارسال این رقابت آزاد بوده و موارد ارسالی بر اساس دانشی که نشان می‌دادند، زیبایی آنها و نیز تخصص فنی دخیل در ثبت تصاویر، مورد قضاوت قرار می‌گرفتند.

رقابت سال آینده که در 30 سپتامبر 2014 پایان خواهد یافت،‌ از هم‌اکنون برای ارسال تصاویر باز است.

شرکت‌کنندگان می‌توانند تا پنج تصویر ثابت، متوالی یا فیلم از موضوعات دانش زیستی را که با هر اندازه بزرگنمایی با استفاده از یک میکروسکوپ نوری ترکیبی ثبت کرده‌اند، ارسال کنند.


تصویر تله در حال خمیازه گیاه گوشتخوار مثانه‌ای ایگور سیوانوویکس، برنده جایزه اول

تصویر جنین خفاش سیاه mastiff از دوریت هکمان، دانشگاه آکسفورد، برنده جایزه دوم

تصویر ترکیبی از جلبکهای سبز تک‌سلولی آب شیرین که رنگ قرمز نمایشگر فلورسانس ذاتی کلروفیل است

تصویر میکروسکوپی از سطح مقطع یک جوانه گل زنبق از اسپایک والکر، برنده جایزه چهارم

تصویر برادران حشره، برنده جایزه ششم

تصویر لاروی پشه فانتوم موسوم به کرم شیشه‌ای، برنده جایزه هفتمی

تصویر سلولهای بنیادی دم موش به رنگ سبز از بارون فوچز، نیویورک، برنده جایزه هشتم

لاروی حشره‌ی موی‌بال از فابریس پارایس، فرانسه، برنده جایزه نهم

تصویری از یک مگس لنگ‌دراز از لوری نایت

تصویر موجود آب شیرین موسوم به پارامسیوم از رالف گریم، استرالیا

تصویر فیبروبلاستهای جنینی موش با نمایش دی‌ان‌ای به رنگ آبی و درون میتوکندری به رنگ سبزتاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:49 | نویسنده : علی |
ecne1.jpg

ابررایانه ساخت دانشگاه صنعتی شریف با سرعت انجام محاسبات بیش از۳۵ ترافلاپس با حضور مسوولان و اساتید دانشگاه رونمایی شد.

 این ابررایانه که یکی از پیشرفته‌ترین رایانه‌های موجود در کشور است قادر است محاسبات پیچیده را که حل آنها با رایانه‌های معمول هفته‌ها به طول می‌انجامد در مدتی بسیار کوتاهتر انجام دهد.

دکتر جعفر حبیبی، سرپرست پروژه ساخت ابررایانه شریف درباره مشخصات این ابررایانه می‌گوید: « ابررایانه شریف از هفتاد پردازنده متصل به هم تشکیل شده است که در آن ۳۵ گره وجود دارد.»

به گفته استاد دانشگاه صنعتی شریف، این ابررایانه همچنین از حافظه دسترسی تصادفی (RAM) معادل یک و نیم ترابایت برخوردار است.

ابررایانه‌ها سامانه‌هایی هستند که برای انجام محاسبات بسیار حجیم به کار می‌روند. این سامانه‌ها متشکل از تعداد زیادی پردازنده هستند که با یک شبکه بسیار سریع به هم متصل شده‌اند.

سرعت ابررایانه بر اساس FLOPS محاسبه می‌شود که مخفف عملیات دقیق شناور در هر لحظه بوده و به معنای تعداد عملیات‌های اعشاری در هر ثانیه است.

ساخت یک ابررایانه چالش‌های فناورانه بسیاری را پیش‌رو دارد.

دکتر حمید بیگی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و یکی از اعضای گروه سازنده ابررایانه شریف عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از این ابررایانه گفت: « مقیاس پذیری، مصرف انرژی و خنک سازی از بزرگترین چالش‌های موجود بر سر راه توسعه ابر رایانه‌ها است.»

ابررایانه‌ها با حافظه دسترسی تصادفی و کار آیی‌های بسیاری که دارند معمولاً برای عملیات حساس روی محاسبه از جمله مسائل فیزیک کوانتوم، هواشناسی، تحقیقات آب و هوا (از جمله تحقیق در مورد گرم شدن کره زمین) مدل سازی مولکولی (مطالعه ساختارها و محتویات ترکیبات شیمیایی، ماکرومولکول‌های بیولوژیکی، پلیمرها و بلورها) شبیه سازی‌های فیزیکی (مثل شبیه سازی هواپیماها در تونل‌های هوا، شبیه سازی انفجار سلاح‌های هسته‌ای) استفاده می‌شوند. علاوه بر این‌ها، دانشمندان با استفاده از ابررایانه‌ها توانسته‌اند به بررسی دقیق‌تر زلزله با ایجاد مدلی سه بعدی از زمین و مشاهده نحوه تاثیرگذاری امواج زلزله بر مناطق مختلف زمین بپردازند. معمولا دانشگاه‌های بزرگ، مراکز نظامی و آزمایشگاه‌های تحقیقات علمی بزرگ‌ترین کاربران آن هستند.

ابررایانه ها امروز به حوزه ای فعال و رقابت خیز تبدیل شده اند و کشورهای زیادی تلاش دارند خود را هرچه سریعتر به این رقابت پرسرعت برسانند زیرا علاوه بر افزایش یافتن اعتبار ملی و قدرت فناوری، ابررایانه های قدرتمند می توانند توان عملیاتی محاسبات و مطالعات علمی کشورها را نیز به شکلی قابل توجه افزایش دهند.

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با وجود چالش‌هایی که تحریم‌ها بر سر راه آنها گذاشته بود موفق شدند با ساخت این ابر رایانه گامی دیگر رفع تنگناهای محاسباتی پیشرفته در کشور بردارند.تاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:48 | نویسنده : علی |
2.jpg-85.jpeg

محققان آلمانی از دستاورد جدید خود در پژوهشهای ژنتیکی و پزشکی قانونی خبر دادند که بر اساس آن دوقلوهای همسان از تفاوتهای ژنتیکی برخوردارند.

 محققان شرکت ژنومیک Eurofins Scientific اظهار کردند که کار آنها نشان داده، دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی همسان نبوده و می‌توان از جهت بین آنها تمایز قائل شد.

پیش از این تصور می‌شد که نمی‌توان از آزمایش اثرانگشت دی‌ان‌ای در پرونده‌های جنایی یا شناسایی پدر که دوقلوهای همسان در آنها دخیل بودند، استفاده کرد اما پژوهش جدید به ارائه یک راه جدید برای حل این پرونده‌ها پرداخته است.

محققان به تعیین توالی دی‌ان‌ای نمونه‌های اسپرم یک جفت دوقلو و نمونه خون فرزند یکی از آنها پرداختند. بررسی‌ها نمایشگر پنج جهش موسوم به پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی در پدر و پسر بود اما در عموی بچه این شباهت وجود نداشت.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که جهشهای نادر کمی پیش یا پس از تقسیم بلاستوسیست انسان به دو بخش که آغازگر شکل‌گیری دوقلوها بوده، رخ می‌دهد و اینکه چنین جهش‌هایی در نسلهای بعدی منتقل خواهد شد.

این پژوهش در مجله Forensic Science International: Genetics منتشر شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:26 | نویسنده : علی |
1-2840.jpg

هوش بالای کلاغ‌ها به دانشمندان در مطالعه مغزهای فرازمینی کمک خواهد کرد.

 محققان همواره‌ بر این باور بوده‌اند که کلاغ‌ها و زاغ‌ها بسیار باهوش هستند.

اکنون دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه توبینگن آلمان نشان داده‌اند که مغز کلاغ‌ها به هنگام اتخاذ تصمیم‌های استراتژیک مانند انسان‌ها رفتار کرده و علیرغم فقدان جد مشترک بین این دو، رفتار هوشمندانه‌ای را از خود بروز می‌دهند.

این تحقیق می‌تواند به محققان دیدگاه‌هایی را در خصوص فعالیت‌های ذهن غیرپستانداران شامل شکلهای حیات فرازمینی ارائه دهد.

لنا وایت و پروفسور آندریاس نیدا، دیدگاه‌های ارزشمندی را در مورد تکامل رفتار هوشمندانه مشابه ارائه داده‌اند.

وایت در این خصوص گفت: بسیاری از کارکردها در پرندگان به صورت متفاوتی از ما صورت می‌گیرند، زیرا یک تاریخ تکاملی طولانی انسان را از این نوادگان مستقیم دایناسورها جدا می‌کند.

این بدین معناست که مغز پرندگان می‌تواند راهکاری جایگزین را برای مطالعه چگونگی بروز رفتار هوشمندانه توسط یک آناتومی متفاوت در اختیار بگذارد.

کلاغ‌ها و نخستین‌ها دارای مغزهای متفاوتی هستند، اما سلول‌های تنظیم‌کننده تصمیم‌گیری‌شان بسیار شبیه است.

فراتر از داشتن مغز پرندگان، کلاغ‌ها به اندازه‌ای باهوش هستند که زیست‌شناسان رفتار آنها را «نخستین‌های پردار» نامیده‌اند، زیرا این پرندگان قادر به ساخت و استفاده از ابزار هستند، تعداد زیادی از اماکن غذا را به خاطر می‌آورند و رفتار اجتماعی‌شان را مطابق آنچه اعضای دیگر گروه انجام می‌دهد، طراحی می‌کنند.

این سطح بالای هوش شاید عجیب به نظر برسد، زیرا مغزهای پرندگان در شیوه‌ای اساسا متفاوت از مغزهای پستانداران ساختاربندی شده و اغلب پستانداران شامل نخستین‌ها، برای مطالعه چنین رفتارهایی به کار می‌روند.

دانشمندان دانشگاه توبینگن نخستین محققانی هستند که فیزیولوژی مغزی رفتار هوشمندانه کلاغ‌ها را بررسی می‌کنند.

آن‌ها کلاغ‌ها را با هدف عملیاتی‌کردن آزمون‌های حافظه با استفاده از رایانه آموزش دادند.

به این کلاغ‌ها تصویری نشان داده شد و آ‌ن‌ها باید این تصویر را به خاطر می‌آوردند. مدت کوتاهی پس از آن، این حیوانات باید یکی از دو تصاویر موجود بر روی یک صفحه‌لمسی را با استفاده از نوکشان و براساس تغییر قاعده رفتاری انتخاب می‌کردند.

یکی از تصاویر آزمایشی به تصویر اول بسیار شباهت داشت و دیگری متفاوت با آن بود. گاهی اوقات قانون این بازی، انتخاب تصویر همسان و گاهی نیز انتخاب تصویر متفاوت بود.

کلاغ‌ها قادر بودند هر دوی این مسئولیت‌ها را انجام دهند و در زمان مطلوب این دو کار را با هم تغییر دهند.

این امر سطح بالایی از تمرکز و انعطاف‌پذیری ذهنی را نشان می‌دهد که معدود حیواناتی آن را صورت می‌دهند و حتی انسان‌ها هم در این سطح به چالش کشیده می‌شوند.

کلاغ‌ها قادر بودند این وظایف را حتی زمانی که مجموعه‌ای از تصاویر جدید به آن‌ها داده می‌شد، انجام دهند.

محققان فعالیت نورونی را در nidopallium caudolaterale مشاهده کردند. این ناحیه محدوده‌ای در مغز است که با بالاترین سطوح شناختی در پرندگان مرتبط است.

یک گروه از سلول‌های عصبی زمانی که کلاغ‌ها باید تصویر همسان را انتخاب می‌کردند، واکنش نشان می‌دادند، در حالی که گروه دیگر از سلول‌ها همواره زمانی که آنها تصویر متفاوت را انتخاب می‌کردند، پاسخگو بودند.

با مشاهده این فعالیت سلولی، محققان قادر به پیش‌بینی این موضوع بودند که کلاغ‌ها از کدام قانون حتی پیش از انجام انتخاب، تبعیت می‌کردند.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:25 | نویسنده : علی |
199-7.JPG

محققان آلمانی نظریه ای مفهومی در خصوص جوشاندن آب در یک تریلیونیم ثانیه با کمک تابش تراهرتز ارائه کرده‌اند.

 آب، تنها واسطه‌ای است که فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیک در آن روی می‌دهد و در عین حال، حلال فعالی است که نقش مهمی در پویایی این فرآیندها ایفا می‌کند.

فیزیکدانان مرکز علوم لیزر الکترون آزاد (CFEL) در هامبورگ، نظریه مفهومی در خصوص جوشاندن بسیار سریع آب مطرح کرده‌اند.

برای جوشاندن آب در یک پیکو ثانیه - معادل یک تریلیونیم ثانیه – به پرتوهای تراهرتز نیاز است که شامل طول موج‌های الکترومغناطیسی با فرکانسی بین مایکروویو و امواج مادون قرمز است.

تابش تراهرتز به صورت مصنوعی قابل تولید است و محققان CFEL برای تولید این تابش، امکان استفاده از لیزر الکترون آزاد که قادر به فرستادن الکترون‌های شتاب داده شده است را مطرح کرده‌اند.

ذرات الکترون، امواج الکترومغناطیسی ساطع می‌کنند و پالس تراهرتز قدرت تعامل بین مولکول‌های آب را به سرعت تغییر داده و باعث می‌شود که مولکول‌ها بسرعت به لرزش درآمده و گرمای شدیدی تولید کنند.

این نظریه مفهومی هنوز اجرایی نشده و محققان در حال محاسبه پرتو تراهرتز در شبیه‌سازی با کمک ابررایانه مرکز یولیش در آلمان هستند.

این گزارش در مجله Angewandte Chemie منتشر شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:24 | نویسنده : علی |
untitledddd.JPG

پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله طی مراسمی، برترین‌های پژوهش این موسسه در سال 92 را معرفی و تقدیر کرد.

 بر اساس ارزیابی عملکرد و امتیازات ترفیع چهار سال اخیر اعضای هیات علمی، گروه نظارت و ارزیابی پژوهشگاه، دکتر عبدالرضا سروقدمقدم، عضو هیات علمی و رییس پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه را به عنوان مدیر پژوهشی نمونه و دکتر مهدی زارع، دانشیار پژوهشکده زلزله شناسی و مدیر مرکز ملی پیش بینی زلزله پژوهشگاه را به دلیل تولیدات پژوهشی چشمگیر طی چهار سال اخیر به عنوان پژوهشگر برتر سال 92 معرفی کرد.