X
تبلیغات
علمی
2.jpg-92.jpeg

محققان دانشگاه دوک در پژوهش خود موفق به شناسایی یک ژن معیوب شده‌اند که عامل حمله قلبی در یکی از هر هشت مرد است.

 این ژن معیوب احتمال حمله قلبی را در مبتلایان به بیماری قلبی تا 38 درصد افزایش می‌دهد.

این ژن همچنین احتمال مرگ این بیماران را به همین میزان در شش سال بعدی زندگی آنها افزایش می‌دهد.

تنها تعداد کمی از زنان معادل دو تا سه درصد آنها به این دی‌ان‌ای سرکش دچار هستند.

در آینده شاید بتوان مبتلایان به بیماری قلبی را برای برخورداری از این ژن مورد آزمایش قرار داده و به آنها درمانی برای افزایش شانس زنده ماندن ارائه کرد.

به گفته محققان، افراد دارای این ژن وقتی تحت فشار روانی قرار دارند، تا دو برابر بیشتر هورمون تنش‌زای کورتیزول را تولید می‌کنند.

از آنجائیکه کورتیزول برای سلامت قلب خطرناک است، این دانشمندان به بررسی هزاران بیمار قلبی برای شش سال پرداختند.

این پژوهش نشان داد افراد دارای دی‌ان‌ای معیوبی که بیش از اندازه در برابر تنش حساس می‌شوند، همچنین در معرض خطر بیشتر ابتلا به حملات قلبی قرار دارند.

در افراد مبتلا به بیماری قلبی، دارا بودن این ژن به اندازه استعمال دخانیات یا چاق بودن مضر بود.

ژنهای حمله قلبی پیش از این شناسایی شده بودند، اما این محققان بر این باورند که کشف جدید متفاوت است چرا که اثر آن در افزایش شانس مشکلات شناخته شده و همچنین شاید بتوان تاثیرات آن را درمان کرد.

برای مثال، اگر پژوهشهای بیشتر به تائید این یافته‌ها بپردازند، بیماران قلبی می‌توانند از داروهایی استفاده کنند که تولید هورمون کورتیزول را پایین می‌آورند.

همچنین این امکان وجود دارد که درمان حامل‌های سالم این ژن بتوانند آنها را از ابتلا به حمله قلبی حفظ کند.

نتایج این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.تاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:51 | نویسنده : علی |
203-9.JPG

کاوشگر آژانس فضایی اروپا (ESA) با هدف تهیه نقشه از یک میلیارد ستاره کهکشان راه شیری به فضا پرتاب شد.

فضاپیمای گایا (Gaia) روز پنجشنبه 19 دسامبر (28 آذر) توسط موشک سایوز- فریگات ساعت 09:12 به وقت گرینویچ (12:42 به وقت تهران) از مرکز فضایی گویان فرانسه به فضا پرتاب شد تا مأموریت پنج ساله خود را آغاز کند.

در طول پنج سال آینده، فضاپیمای گایا علاوه بر تعیین محل بیش از یک میلیارد ستاره کهکشان راه شیری اقدام به مشخص کردن جابه‌جایی ستارگان، میزان درخشندگی و تعیین ماده سازنده آنها خواهد کرد.

همچنین تلسکوپ‌های دوقلوی گایا به کشف هزاران سیاره فراخورشیدی جدید، سیارک و اجرام آسمانی کوچک و کم‌نور کمک می‌کند.

تمامی این اطلاعات، درک دانشمندان از تاریخچه شکل گیری کائنات را افزایش می‌دهد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد: گایا با انجام بزرگترین سرشماری کیهانی، نموداری از مکان، حرکت و ویژگی‌های یک میلیارد ستاره برای تهیه نقشه سه‌بعدی از کهکشان راه شیری ترسیم می‌کند.

سفر به نقطه لاگرانژ

گایا پس از سفر سه هفته‌ای، به یک نقطه گرانشی پایدار در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین خواهد رسید.

این مکان، نقطه لاگرانژ زمین- خورشید 2 یا L2‌ نامیده می‌شود؛ نقاط لاگرانژ (Lagrange points) مناطقی در فضا هستند که فعل و انفعالات گرانشی و مداری به ماهواره‌ها اجازه می‌دهد تا در یک نقطه پایدار بمانند.

با رسیدن گایا به منطقه لاگرانژ 2 یک دوره راه اندازی چهار ماهه در نظر گرفته شده است تا از سلامت ماهواره، تلسکوپ‌های دوقلو و سایر تجهیزات اطمینان حاصل شود.

سپر خورشیدی 10 متری فضاپیمای گایا با دو هدف نگهداری پنل‌های خورشیدی برای تولید برق و محافظی در برابر گرمای شدید خورشید طراحی شده است؛ تجهیزات این ماهواره برای عملکرد صحیح به دمای منفی 110 درجه سانتیگراد نیاز دارند.

بزرگترین دوربین دیجیتال در فضا

رصد کل آسمان با کمک یک دوربین دیجیتال با وضوح تصویری یک میلیارد پیکسل انجام می‌شود.

ماهواره گایا 100 برابر دقیق‌تر از مأموریت نقشه‌برداری ستارگان Hipparcos است که اقدام به مکان‌یابی 100 هزار و رصد یک میلیون ستاره با دقت کمتر کرده بود.


فضاپیمای گایا پیش از پرتاب

رصد یک میلیارد ستاره با کمک دوربین دیجیتال یک میلیارد پیکسلی

پرتاب فضاپیمای گایا توسط موشک سایوزتاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:50 | نویسنده : علی |
diabet1.jpg

در مسیر تلاش‌های هشت دهه اخیر، محققان هندی در یک دستاورد پزشکی مهم موفق به تولید قرص انسولین برای بیماران دیابتی شدند.

 از کشف انسولین برای درمان دیابت حدود یک قرن می‌گذرد و بیماران هر روز مجبور به انجام تزریق برای تنظیم قند خون خود هستند.

اما دستاورد محققان هندی در تولید قرص انسولین می‌تواند هزاران بیمار از جمله کودکان و افراد مسن را از درد ناشی از تزریق روزانه انسولین نجات دهد.

محققان طی چند دهه اخیر بدنبال یافتن روشی برای تنظیم قند خون بیماران با استفاده از قرص به جای نیاز به تزریق روزانه بودند، اما آنزیم‌های گوارشی بدن که برای تجزیه مواد غذایی مفید هستند، انسولین را قبل از عملکرد درست تجزیه می‌کنند؛ همچنین انسولین براحتی از طریق روده توسط جریان خون جذب نمی‌شود.

برای غلبه بر این مشکل، محققان موسسه ملی آموزش و تحقیقات دارویی هند با ترکیب دو روش، از انسولین در برابر آنزیم‌های گوارشی حفاظت کرده و امکان جذب سریع توسط جریان خون را فراهم کردند.

انسولین در کیسه‌های کوچک ساخته شده از چربی‌ها یا چربی موسوم به لیپوزوم (liposome) قرار داده شدند؛ سپس لیپوزوم‌ها در لایه‌هایی از مولکول‌های محافظ به نام پلی الکترولیت‌ها (polyelectolyte) پیچیده می‌شوند.

برای کمک به این لیرزوم‌ها (layersomes) برای جذب بهتر توسط جریان خون، فولیک اسید افزوده می‌شود که به حمل و نقل بهتر لیپوزم‌ها از دیواره روده به جریان خون کمک می‌کند.

آزمایش این دارو بر روی موش‌ها مثبت گزارش شده است.

نتایج این دستاورد در مجله انجمن شیمی آمریکا (American Chemical Society) منتشر شده است.تاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:49 | نویسنده : علی |
3.jpg-19.jpg

گیاه مثانه‌ای گوشتخوار شناوری که شکار خود را در چند میلی‌ثانیه به تله می‌اندازد، جنین نوعی خفاش سیاه و لاروی پشه در میان تصاویری قرار دارند که در رقابت جالب عکاسی میکروسکوپی BioScapes شرکت کرده‌اند.

  این تصاویر میکروسکوپی به تمرکز بر روی زیبایی مسحورکننده جهان پرداخته‌اند.

تصویر تله در حال خمیازه کشیدن یک گیاه گوشتخوار نمونه جالبی از این واقعیت است که چگونه روشهای میکروسکوپی می‌توانند زیبایی پنهان جهان را نمایش دهند.

این تصویر گیاه گوشتخوار مثانه‌ای که توسط ایگور سیوانوویکس از موسسه پزشکی هیوز، ثبت شده، توانست جایزه اول رقابت Olympus Bioscapes را بدست بیاورد.

این تصویر هم‌کانونی، از میان بیش از 2100 تصاویر ثبت شده انتخاب و سیوانوویکس موفق به کسب جایزه تجهیزات علمی با ارزش 5000 دلار شد.

این گیاه گوشتخوار آبزی، شکار خود را تنها پس از چند میلی ثانیه از لمس موهای محرک آن به داخل تله خود کشیده و آن را می‌بلعد.

پایه‌های موها در مرکز تصویر در داخل ورودی گنبدی شکل قابل مشاهده است.

سیوانوویکس همچنین توانست جایزه سوم را برای تصویر هنری خود از جلبکهای سبز تک‌سلولی (algae desmids) کسب کند.

برندگان امسال از پنج قاره و 23 کشور بودند؛ شرکت‌کنندگان بطور کلی از 71 کشور در این رقابت شرکت کرده بودند.

جایزه دوم رقابت Olympus Bioscape به تصویر خارق‌العاده‌ای از یک جنین خفاش سیاه mastiff اهدا شد که در حال زیرچشمی نگاه کردن از زیر بالهایش است.

از دیگر تصاویر برجسته، یک موجود آب شیرین موسوم به «پارامسیوم» (Paramecium) بوده که از فیلم ثبت شده توسط رالف گریم از استرالیا گرفته شده است.

آب اضافی در هر انتهای موجود جمع و منجر به متورم شدن آن و بیرون راندن آب از میان شکافی در غشای سلولی می‌شود.

تصویر لارو حشره‌ی موی‌بال (Caddisfly) توسط فابریس پارایس از نورماندی فرانسه همچنین موفق به کسب جایزه شد. Sericostoma گونه‌ای از حشرات در آمریکای شمالی و اروپا هستند که لاروی آنها در آب شیرین، شن و ماسه یا سنگ زندگی می‌کند.

حشره موی‌بال ماده به ساخت یک لوله متحرک از دانه‌های شن برای حفاظت از بدنش پرداخته و از ضایعات گیاهان و بی‌مهرگان کوچک تغذیه می‌کند.

تصویر یک لاروی پشه فانتوم که به کرم شیشه‌ای نیز شهرت داشته، جایگاه هفتم را در این رقابت از آن خود کرد.

ساختمان عضلانی لارو معمولا شفاف و بی‌رنگ بود اما در این تصویر با نورافشانی خاص به شکل مرئی درآمده است.

در همین حال، تصویری موسوم به «حشرات برادر» به نمایش دو حشره box bugs پرداخته که تنها دو ساعت از عمر آنها گذشته و اندازه آنها سه میلیمتر است.

تصویر هر نوع دانش زیستی برای ارسال این رقابت آزاد بوده و موارد ارسالی بر اساس دانشی که نشان می‌دادند، زیبایی آنها و نیز تخصص فنی دخیل در ثبت تصاویر، مورد قضاوت قرار می‌گرفتند.

رقابت سال آینده که در 30 سپتامبر 2014 پایان خواهد یافت،‌ از هم‌اکنون برای ارسال تصاویر باز است.

شرکت‌کنندگان می‌توانند تا پنج تصویر ثابت، متوالی یا فیلم از موضوعات دانش زیستی را که با هر اندازه بزرگنمایی با استفاده از یک میکروسکوپ نوری ترکیبی ثبت کرده‌اند، ارسال کنند.


تصویر تله در حال خمیازه گیاه گوشتخوار مثانه‌ای ایگور سیوانوویکس، برنده جایزه اول

تصویر جنین خفاش سیاه mastiff از دوریت هکمان، دانشگاه آکسفورد، برنده جایزه دوم

تصویر ترکیبی از جلبکهای سبز تک‌سلولی آب شیرین که رنگ قرمز نمایشگر فلورسانس ذاتی کلروفیل است

تصویر میکروسکوپی از سطح مقطع یک جوانه گل زنبق از اسپایک والکر، برنده جایزه چهارم

تصویر برادران حشره، برنده جایزه ششم

تصویر لاروی پشه فانتوم موسوم به کرم شیشه‌ای، برنده جایزه هفتمی

تصویر سلولهای بنیادی دم موش به رنگ سبز از بارون فوچز، نیویورک، برنده جایزه هشتم

لاروی حشره‌ی موی‌بال از فابریس پارایس، فرانسه، برنده جایزه نهم

تصویری از یک مگس لنگ‌دراز از لوری نایت

تصویر موجود آب شیرین موسوم به پارامسیوم از رالف گریم، استرالیا

تصویر فیبروبلاستهای جنینی موش با نمایش دی‌ان‌ای به رنگ آبی و درون میتوکندری به رنگ سبزتاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:49 | نویسنده : علی |
ecne1.jpg

ابررایانه ساخت دانشگاه صنعتی شریف با سرعت انجام محاسبات بیش از۳۵ ترافلاپس با حضور مسوولان و اساتید دانشگاه رونمایی شد.

 این ابررایانه که یکی از پیشرفته‌ترین رایانه‌های موجود در کشور است قادر است محاسبات پیچیده را که حل آنها با رایانه‌های معمول هفته‌ها به طول می‌انجامد در مدتی بسیار کوتاهتر انجام دهد.

دکتر جعفر حبیبی، سرپرست پروژه ساخت ابررایانه شریف درباره مشخصات این ابررایانه می‌گوید: « ابررایانه شریف از هفتاد پردازنده متصل به هم تشکیل شده است که در آن ۳۵ گره وجود دارد.»

به گفته استاد دانشگاه صنعتی شریف، این ابررایانه همچنین از حافظه دسترسی تصادفی (RAM) معادل یک و نیم ترابایت برخوردار است.

ابررایانه‌ها سامانه‌هایی هستند که برای انجام محاسبات بسیار حجیم به کار می‌روند. این سامانه‌ها متشکل از تعداد زیادی پردازنده هستند که با یک شبکه بسیار سریع به هم متصل شده‌اند.

سرعت ابررایانه بر اساس FLOPS محاسبه می‌شود که مخفف عملیات دقیق شناور در هر لحظه بوده و به معنای تعداد عملیات‌های اعشاری در هر ثانیه است.

ساخت یک ابررایانه چالش‌های فناورانه بسیاری را پیش‌رو دارد.

دکتر حمید بیگی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و یکی از اعضای گروه سازنده ابررایانه شریف عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از این ابررایانه گفت: « مقیاس پذیری، مصرف انرژی و خنک سازی از بزرگترین چالش‌های موجود بر سر راه توسعه ابر رایانه‌ها است.»

ابررایانه‌ها با حافظه دسترسی تصادفی و کار آیی‌های بسیاری که دارند معمولاً برای عملیات حساس روی محاسبه از جمله مسائل فیزیک کوانتوم، هواشناسی، تحقیقات آب و هوا (از جمله تحقیق در مورد گرم شدن کره زمین) مدل سازی مولکولی (مطالعه ساختارها و محتویات ترکیبات شیمیایی، ماکرومولکول‌های بیولوژیکی، پلیمرها و بلورها) شبیه سازی‌های فیزیکی (مثل شبیه سازی هواپیماها در تونل‌های هوا، شبیه سازی انفجار سلاح‌های هسته‌ای) استفاده می‌شوند. علاوه بر این‌ها، دانشمندان با استفاده از ابررایانه‌ها توانسته‌اند به بررسی دقیق‌تر زلزله با ایجاد مدلی سه بعدی از زمین و مشاهده نحوه تاثیرگذاری امواج زلزله بر مناطق مختلف زمین بپردازند. معمولا دانشگاه‌های بزرگ، مراکز نظامی و آزمایشگاه‌های تحقیقات علمی بزرگ‌ترین کاربران آن هستند.

ابررایانه ها امروز به حوزه ای فعال و رقابت خیز تبدیل شده اند و کشورهای زیادی تلاش دارند خود را هرچه سریعتر به این رقابت پرسرعت برسانند زیرا علاوه بر افزایش یافتن اعتبار ملی و قدرت فناوری، ابررایانه های قدرتمند می توانند توان عملیاتی محاسبات و مطالعات علمی کشورها را نیز به شکلی قابل توجه افزایش دهند.

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با وجود چالش‌هایی که تحریم‌ها بر سر راه آنها گذاشته بود موفق شدند با ساخت این ابر رایانه گامی دیگر رفع تنگناهای محاسباتی پیشرفته در کشور بردارند.تاريخ : جمعه بیست و نهم آذر 1392 | 19:48 | نویسنده : علی |
2.jpg-85.jpeg

محققان آلمانی از دستاورد جدید خود در پژوهشهای ژنتیکی و پزشکی قانونی خبر دادند که بر اساس آن دوقلوهای همسان از تفاوتهای ژنتیکی برخوردارند.

 محققان شرکت ژنومیک Eurofins Scientific اظهار کردند که کار آنها نشان داده، دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی همسان نبوده و می‌توان از جهت بین آنها تمایز قائل شد.

پیش از این تصور می‌شد که نمی‌توان از آزمایش اثرانگشت دی‌ان‌ای در پرونده‌های جنایی یا شناسایی پدر که دوقلوهای همسان در آنها دخیل بودند، استفاده کرد اما پژوهش جدید به ارائه یک راه جدید برای حل این پرونده‌ها پرداخته است.

محققان به تعیین توالی دی‌ان‌ای نمونه‌های اسپرم یک جفت دوقلو و نمونه خون فرزند یکی از آنها پرداختند. بررسی‌ها نمایشگر پنج جهش موسوم به پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی در پدر و پسر بود اما در عموی بچه این شباهت وجود نداشت.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که جهشهای نادر کمی پیش یا پس از تقسیم بلاستوسیست انسان به دو بخش که آغازگر شکل‌گیری دوقلوها بوده، رخ می‌دهد و اینکه چنین جهش‌هایی در نسلهای بعدی منتقل خواهد شد.

این پژوهش در مجله Forensic Science International: Genetics منتشر شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:26 | نویسنده : علی |
1-2840.jpg

هوش بالای کلاغ‌ها به دانشمندان در مطالعه مغزهای فرازمینی کمک خواهد کرد.

 محققان همواره‌ بر این باور بوده‌اند که کلاغ‌ها و زاغ‌ها بسیار باهوش هستند.

اکنون دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه توبینگن آلمان نشان داده‌اند که مغز کلاغ‌ها به هنگام اتخاذ تصمیم‌های استراتژیک مانند انسان‌ها رفتار کرده و علیرغم فقدان جد مشترک بین این دو، رفتار هوشمندانه‌ای را از خود بروز می‌دهند.

این تحقیق می‌تواند به محققان دیدگاه‌هایی را در خصوص فعالیت‌های ذهن غیرپستانداران شامل شکلهای حیات فرازمینی ارائه دهد.

لنا وایت و پروفسور آندریاس نیدا، دیدگاه‌های ارزشمندی را در مورد تکامل رفتار هوشمندانه مشابه ارائه داده‌اند.

وایت در این خصوص گفت: بسیاری از کارکردها در پرندگان به صورت متفاوتی از ما صورت می‌گیرند، زیرا یک تاریخ تکاملی طولانی انسان را از این نوادگان مستقیم دایناسورها جدا می‌کند.

این بدین معناست که مغز پرندگان می‌تواند راهکاری جایگزین را برای مطالعه چگونگی بروز رفتار هوشمندانه توسط یک آناتومی متفاوت در اختیار بگذارد.

کلاغ‌ها و نخستین‌ها دارای مغزهای متفاوتی هستند، اما سلول‌های تنظیم‌کننده تصمیم‌گیری‌شان بسیار شبیه است.

فراتر از داشتن مغز پرندگان، کلاغ‌ها به اندازه‌ای باهوش هستند که زیست‌شناسان رفتار آنها را «نخستین‌های پردار» نامیده‌اند، زیرا این پرندگان قادر به ساخت و استفاده از ابزار هستند، تعداد زیادی از اماکن غذا را به خاطر می‌آورند و رفتار اجتماعی‌شان را مطابق آنچه اعضای دیگر گروه انجام می‌دهد، طراحی می‌کنند.

این سطح بالای هوش شاید عجیب به نظر برسد، زیرا مغزهای پرندگان در شیوه‌ای اساسا متفاوت از مغزهای پستانداران ساختاربندی شده و اغلب پستانداران شامل نخستین‌ها، برای مطالعه چنین رفتارهایی به کار می‌روند.

دانشمندان دانشگاه توبینگن نخستین محققانی هستند که فیزیولوژی مغزی رفتار هوشمندانه کلاغ‌ها را بررسی می‌کنند.

آن‌ها کلاغ‌ها را با هدف عملیاتی‌کردن آزمون‌های حافظه با استفاده از رایانه آموزش دادند.

به این کلاغ‌ها تصویری نشان داده شد و آ‌ن‌ها باید این تصویر را به خاطر می‌آوردند. مدت کوتاهی پس از آن، این حیوانات باید یکی از دو تصاویر موجود بر روی یک صفحه‌لمسی را با استفاده از نوکشان و براساس تغییر قاعده رفتاری انتخاب می‌کردند.

یکی از تصاویر آزمایشی به تصویر اول بسیار شباهت داشت و دیگری متفاوت با آن بود. گاهی اوقات قانون این بازی، انتخاب تصویر همسان و گاهی نیز انتخاب تصویر متفاوت بود.

کلاغ‌ها قادر بودند هر دوی این مسئولیت‌ها را انجام دهند و در زمان مطلوب این دو کار را با هم تغییر دهند.

این امر سطح بالایی از تمرکز و انعطاف‌پذیری ذهنی را نشان می‌دهد که معدود حیواناتی آن را صورت می‌دهند و حتی انسان‌ها هم در این سطح به چالش کشیده می‌شوند.

کلاغ‌ها قادر بودند این وظایف را حتی زمانی که مجموعه‌ای از تصاویر جدید به آن‌ها داده می‌شد، انجام دهند.

محققان فعالیت نورونی را در nidopallium caudolaterale مشاهده کردند. این ناحیه محدوده‌ای در مغز است که با بالاترین سطوح شناختی در پرندگان مرتبط است.

یک گروه از سلول‌های عصبی زمانی که کلاغ‌ها باید تصویر همسان را انتخاب می‌کردند، واکنش نشان می‌دادند، در حالی که گروه دیگر از سلول‌ها همواره زمانی که آنها تصویر متفاوت را انتخاب می‌کردند، پاسخگو بودند.

با مشاهده این فعالیت سلولی، محققان قادر به پیش‌بینی این موضوع بودند که کلاغ‌ها از کدام قانون حتی پیش از انجام انتخاب، تبعیت می‌کردند.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:25 | نویسنده : علی |
199-7.JPG

محققان آلمانی نظریه ای مفهومی در خصوص جوشاندن آب در یک تریلیونیم ثانیه با کمک تابش تراهرتز ارائه کرده‌اند.

 آب، تنها واسطه‌ای است که فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیک در آن روی می‌دهد و در عین حال، حلال فعالی است که نقش مهمی در پویایی این فرآیندها ایفا می‌کند.

فیزیکدانان مرکز علوم لیزر الکترون آزاد (CFEL) در هامبورگ، نظریه مفهومی در خصوص جوشاندن بسیار سریع آب مطرح کرده‌اند.

برای جوشاندن آب در یک پیکو ثانیه - معادل یک تریلیونیم ثانیه – به پرتوهای تراهرتز نیاز است که شامل طول موج‌های الکترومغناطیسی با فرکانسی بین مایکروویو و امواج مادون قرمز است.

تابش تراهرتز به صورت مصنوعی قابل تولید است و محققان CFEL برای تولید این تابش، امکان استفاده از لیزر الکترون آزاد که قادر به فرستادن الکترون‌های شتاب داده شده است را مطرح کرده‌اند.

ذرات الکترون، امواج الکترومغناطیسی ساطع می‌کنند و پالس تراهرتز قدرت تعامل بین مولکول‌های آب را به سرعت تغییر داده و باعث می‌شود که مولکول‌ها بسرعت به لرزش درآمده و گرمای شدیدی تولید کنند.

این نظریه مفهومی هنوز اجرایی نشده و محققان در حال محاسبه پرتو تراهرتز در شبیه‌سازی با کمک ابررایانه مرکز یولیش در آلمان هستند.

این گزارش در مجله Angewandte Chemie منتشر شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:24 | نویسنده : علی |
untitledddd.JPG

پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله طی مراسمی، برترین‌های پژوهش این موسسه در سال 92 را معرفی و تقدیر کرد.

 بر اساس ارزیابی عملکرد و امتیازات ترفیع چهار سال اخیر اعضای هیات علمی، گروه نظارت و ارزیابی پژوهشگاه، دکتر عبدالرضا سروقدمقدم، عضو هیات علمی و رییس پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه را به عنوان مدیر پژوهشی نمونه و دکتر مهدی زارع، دانشیار پژوهشکده زلزله شناسی و مدیر مرکز ملی پیش بینی زلزله پژوهشگاه را به دلیل تولیدات پژوهشی چشمگیر طی چهار سال اخیر به عنوان پژوهشگر برتر سال 92 معرفی کرد.

همچنین در این مراسم از دکتر حمید زعفرانی، عضو هیات علمی مرکز ملی پیش بینی زلزله به دلیل کثرت مقالات ISI منتشر شده تقدیر شد.

بر اساس ارزیابی عملکرد کارکنان و مدیران پژوهشگاه که توسط کمیته ارزیابی کارکنان غیرهیات علمی انجام شده بود نیز بهناز داراب از گروه نظارت و ارزیابی به عنوان مدیر نمونه، آزیتا علی یوسفی از بخش کتابخانه و مرکز اسناد به عنوان کارشناس نمونه و محسن صفری از دفتر طرح های عمرانی و مرکز ملی شبکه لرزه نگاری باند پهن به عنوان کارمند نمونه سال 92 معرفی و تقدیر شدند.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:24 | نویسنده : علی |
158-1.JPG

محققان دانشکده داروسازی مشهد و دانشگاه راتگرز آمریکا موفق به تولید حامل‌های پپتیدی به منظور انتقال هدفمند ژن به سلول‌های سرطان پستان شدند.

 ژن درمانی یکی از روش‌های درمان بیماری‌های مختلف است که اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. مهم‌ترین اصل در این روش، انتقال ژن به صورت مؤثر و سالم به بافت هدف است که همواره یکی از محدودیت‌های اعمال این روش به حساب آمده است. یک حامل خوب باید DNA با اندازه در حد میکرون را به یک ذره با اندازه نانو متراکم کند تا ذره قادر باشد از غشای سلول‌ها از طریق اندوسیتوز جذب شود. همچنین باید بتواند از محتویات اسیدی فرار کرده و بعد از پشت سر گذاشتن سدهای سلولی، ژن را به هسته برساند. به این دلیل پژوهشگران این طرح، حامل نوترکیب پپتیدی دارای قطعات مختلف عملکردی را با منشاء زیستی، برگرفته از هیستون H1، پروتئین پوششی از HIV و غیره، به منظور انتقال هدفمند ژن نشانگر به سلول‌های سرطان پستان طراحی کردند که بعد از انجام مراحل خالص سازی برای آزمایش‌های تبدیل و انتقال ژن مورد استفاده قرار گرفت.

دکتر فاطمه سلطانی، استادیار گروه بیوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی مشهد و محقق این طرح درباره مراحل انجام این تحقیق گفت: در ابتدا توالی‌های ژنی حامل‌ها بعد از انتخاب و انجام مراحل بهینه سازی توسط مؤسسه MWG آلمان سنتز شدند. توالی‌های ژنی سنتز شده بعد از برش با آنزیم‌های NdeI و Hind III داخل پلاسمید بیان کلون فرستاده شده و سپس با روش شیمیایی کلراید کلسیم به میزبان بیان پذیرنده، وارد شدند. در ادامه، بیان پروتئین‌ها در شرایط مختلف مورد بررسی قرار گرفت و بهترین شرایط بیان برای مقیاس بالا انتخاب شد. در مرحله آخر و پس از تولید پپتیدهایی با خلوص بالا و تهیه نانوذرات پپتید-DNA با انجام آزمایش‌های مختلف نظیر تعیین اندازه و بار سطحی ذره، همولیز گلبول‌های قرمز، تبدیل سلول‌ها در حضور و عدم حضور بافیلومایسین و نوکودازول و همچنین تست MTT، ویژگی‌های انتقال ژنی و اثبات فعال بودن قطعات مورد مطالعه قرار گرفت.

به نوشته سایت نانو، با توجه به نتایج این تحقیق حامل نوترکیب تولید شده در مطالعات برون تنی با موفقیت توانست همه سدهای سلول را پشت سر گذاشته و ژن لوسیفراز را به هسته سلول‌های AR-75-1 برساند. همچنین از مزایای دیگر این قبیل حامل‌های مقلد زیستی می‌توان به سمیت کم آن‌ها در مقایسه با حامل‌های ویروسی و نیز حامل‌های سننتیک شیمیایی و پلیمری اشاره کر1د.

سلطانی افزود: با دستیابی به توالی پپتیدی نوترکیب با منشاء زیستی و با کارایی بالا، به کمک تکنیک‌های مهندسی ژنتیک، می‌توان امید داشت که این توالی‌ها با سمیت پایینشان بتوانند روزی جایگزین حامل‌های ویروسی برای انتقال ژن در فرایند ژن درمانی بیماری‌ها شدند.

بخشی از نتایج این کار تحقیقاتی که حاصل همکاری دکتر فاطمه سلطانی، دکتر مجتبی سنکیان، دانشیار گروه ایمونولوژی دانشکده پزشکی و مرکز تحقیقات بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر آرش هاتفی، دانشیار گروه فارماسوتیکس دانشگاه راتگرز آمریکا و دکتر محمد رمضانی، استاد گروه بیوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی مشهد است، در «International Journal of Pharmaceutics» منتشر شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:23 | نویسنده : علی |
Fotosearch_COG09010.jpg

دستگاه تعیین زمان تخمک گذاری برای حاملگی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان ساخته شد.

 دکتر غلامعلی حمیدی، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان به مناسبت هفته پژوهش ساخت این دستگاه را یکی از موفقیت های پژوهشی دانشگاه در سال جاری عنوان کرد و اظهار داشت: این دستگاه می تواند با توجه به ترکیبات ترشحات واژینال، زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص کند.

وی با اشاره به هزینه های بالای حاملگی از طریق IVF گفت: تعیین زمان حاملگی در کاهش هزینه ها بسیار موثر است.

حمیدی تصریح کرد: این دستگاه توسط دکتر حسن حسنی بافرانی، بابک عباسیان و فرشته غفاری از پژوهشگران دانشگاه طراحی و ساخته شده است.تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 14:22 | نویسنده : علی |
c2.JPG

یکی از محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه سوند معده‌ای شد که دارای دو راه با دو مسیر رفت و برگشت مایع بصورت مجزاست.

 احمد کرچی، کارشناس پرستاری که در بخش اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) مشهد، از مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشغول به خدمت است، موفق به طراحی و ساخت این سوند معده شده است.

وی با اشاره به اینکه این سوند تمام ویژگی‌های سوندهای فعلی را داراست، افزود: سرعت بالای گردش مایعات در کوتاه مدت، رعایت کامل مسائل بهداشتی و جلوگیری از انتشار بیماری‌ها و نیز کنترل بهتر خونریزی از مزایای این طرح است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دیگر ویژگی‌های این سوند را پیشگیری از جذب سموم در مسمومیتهای خوراکی (دارویی و سموم، ...) و صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی و تعبیه آسان آن بر شمرد.

کرچی، برطرف کردن مشکلات ناشی از استفاده سوندهای فعلی در مراکز درمانی را از اهداف طراحی و ساخت این وسیله عنوان کرد و گفت: استفاده از این سوند باعث جلوگیری از افزایش حجم اضافی در معده و پیشگیری از آسپیراسیون می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این سوند دارای دو راه بصورت دو لاین مجزا در امتداد یکدیگر است که یک مجرای ظریف جهت ورود مایع به معده و مجرای بزرگتر جهت خروج مایعات است.

وی با بیان این که این سوند همانند سوندهای معمولی در اندازه های مختلف تهیه و تولید می‌شود، تصریح کرد: این سوند نمونه خارجی ندارد و در تهیه آن از مواد مشابه سوندهای معمولی استفاده می‌شود.تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 15:28 | نویسنده : علی |
IMG_0112.JPG

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از برنامه ایجاد شبکه نرم‌افزاری در ستاد این وزارتخانه و همچنین دانشگاه‌ها، برای دریافت نظرات بدنه دانشگاهی در تصمیم‌گیری‌های کلان دانشگاه‌ها و وزارت علوم خبر داد.

 دکتر احمدی روز گذشته در گردهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و روسای، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد که همزمان با هفته پژوهش و فناوری در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکید بر این که تصمیم‌گیری‌های متمرکز به خصوص در حوزه پژوهش و فناوری چندان خوب نیست، تصریح کرد: بنابراین نیاز است که بدنه دانشگاه‌ها و استادان حضور فعال در تصمیم‌گیری‌های کلان دانشگاه‌ها و وزارت علوم داشته باشند.

وی با تاکید بر این که اعتقاد وزارت علوم در دوره جدید، اتکا به عقل جمعی است، تصریح کرد: در این راستا یک استاد باید خود در تصمیم‌گیری‌ها دخالت داشته باشد. بر این اساس به دانشگاه‌ها اعلام شده است تا یک شبکه نرم‌افزاری برای حفظ رابطه اساتید با دانشگاه تشکیل دهند تا اساتید بتوانند نظرات و پیشنهادات خود را در این شبکه وارد کنند و دانشگاه‌ها پس از پردازش علاوه بر استفاده آن در دانشگاه آن را به وزارت علوم نیز اعلام کنند.

وی ادامه داد: همچنین در نظر داریم یک شبکه نرم‌افزاری در ستاد وزارتخانه نیز ایجاد کنیم تا بتوانیم مجموعه‌ی نظرات و پیشنهاد دانشگاهیان و اساتید را در خصوص تصمیم‌گیری‌های کلان وزارتخانه داشته باشیم تا بتوانیم با یک عقل جمعی تصمیم‌گیری کنیم.

احمدی همچنین به دانشگاه‌ها پیشنهاد داد که به صورت منطقه‌ای جلساتی را تشکیل دهد و بازخورد نظرات خود را به وزارتخانه منتقل کنند.تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 15:27 | نویسنده : علی |
architect-awards1762-418x627.jpg

عضوهیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی موفق به کسب جایزه معمار برتر خاورمیانه در سال 2013 شد.

 منطقه سمنان، کوروش حاجی زاده، معمار 38 ساله ایرانی و عضوهیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایوانکی گرمسار در ششمین دوره سالانه «جایزه معمار خاورمیانه» موفق به کسب جایزه معمار برتر شد .

مسابقات بهترین معمار سال خاورمیانه هر ساله توسط نشریه ی design mena در دبی برگزار می شود.

این مسابقات شامل دسته بندی هایی از قبیل مسکونی، تجاری، تفریحی – فراغتی , معماری پایدار و … است که مهمترین عناوین آن معمار سال خاورمیانه (۳۵ سال به بالا) و معمار جوان خاورمیانه (کمتر از ۳۵ سال) است و شرکت ها به دو دسته ی ۱۰۰ نفر پرسنل و کمتر و شرکت های بالای ۱۰۰ نفر پرسنل دسته بندی می شوند.

هیات داوران در هر یک از دسته بندی ها پنج نامزد انتخاب کرده بودند که در بین نامزد های معرفی شده از یک نامزد تقدیر شد و نامزد دیگر به عنوان برنده اصلی معرفی شد .

«جایزه معمار خاورمیانه» هرسال در شاخه های مختلف برای شناخت بهترین طراحان و پروژههای منطقه خاورمیانه برگزار می شود.

گروه نشر ITP ناشر 75 مجله در منطقه خاورمیانه که نشریه Design MENA و نشریه Architect از آن جمله هستند، برگزار کننده اصلی این جایزه است.

ازبرندگان مطرح سال های قبل این جایزه می توان به Henning Larsen Architects ، FXFOWLE ، NAGA Architects، Woods Bagot وJean Nouvel اشاره کرد.

حاجی زاده پس از دریافت این جایز، گفت: این جایزه برای من شروعی دوباره در سراسر این منطقه است. همچنین من بسیار علاقه مندم که بر رابطه بین مردم، شهر و معماری تمرکز کنم تا بتوانم نوعی هماهنگی میان این سه عامل در فضا به وجود آورم.

مجله آرشیتکت آخرین شماره از سال میلادی را نیز به گزارش این مراسم و نیز معرفی معمار برنده بالای 35 سال خاور میانه (کورش حاجی زاده ) اختصاص می دهد.

نشریه Architect همچنیندر ششمین دوره برگزاری جایزه معمار خاورمیانه، اقدام به انتخاب و معرفی پنجاه چهره تاثیرگذار در معماری خاورمیانه کرده است. این افراد کسانی هستند که معماری خاورمیانه را شکل داده اند و از میان دفاتر معماری و پروژه های بسیار بزرگ تا پروژه های کوچک در حوزه بومی خود که بیشترین تاثیر را داشتند، انتخاب شده اند.

تاثیر اجتماعی پروژه ها به اندازه زمینه های خاص معماری مانند پایداری و ارتباط پروژه ها با بافت قدیم و میراث شهرها مهم بوده اند.

کورش حاجی زاده، معمار خاورمیانه 2013 برای طراحی پروژه هایش در ارتقای معماری در حوزه ملی کشور خود، در رتبه بیست و دوم در این دسته بندی معرفی شده است.تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 15:27 | نویسنده : علی |
15-62.JPG

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موفق به ساخت لوله داخل تراشه‌ای (نای) قابل انعطاف شدند.

 سید حسین ذوقی، کارشناس ارشد بیهوشی و مراقبتهای بهداشتی بیمارستان امام رضا(ع) از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سازنده این محصول، یکی از کاربردهای این لوله را مخصوص بیماران با لوله گذاری سخت عنوان کرد و افزود: استفاده از این لوله ضریب موفقیت در لوله گذاری نای را دو چندان می‌کند و این ویژگی را دارد که افراد کم تجربه در مراکز درمانی و اورژانس براحتی و با اطمینان از آن استفاده کنند.

وی، سهولت استفاده از آن را در تمامی بیمارانی که نیاز به انتوباسیون دارند، از دیگر ویژگی‌های این لوله برشمرد و اضافه کرد: این لوله در بیماران با درجه لوله گذاری سخت متناسب با شکل آناتومیک دهان - حلق و حنجره قابل استفاده است و انعطاف لازم در این زمینه را دارد و نیازبه شدت عمل در لارنگوسکوپی و انتوباسیون و همچنین نیاز به اکستانسیون شدید در قوس گردنی را ندارد.

وی قابلیت دیگر این لوله را جلوگیری از استفاده کورکورانه در لوله گذاری‌های سخت و موارد خاص عنوان کرد، به دلیل اینکه کاملا شفاف و حاجب اشعه است.

ذوقی، طراحی این لوله پزشکی را حاصل گمانه زنی در بخش درمان و حمایت فکری دوستان نزدیک خود در بخشهای درمانی و راهنمایی‌های استادان بیهوشی دانست و خاطرنشان کرد: دلایل متعدد، از جمله نبود تجارب قبلی در این زمینه باعث شد که ساخت این قطعه زمانبر شود و حدود سه ونیم سال بطول بینجامد.تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 15:26 | نویسنده : علی |


تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 15:23 | نویسنده : علی |
75.jpg

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا موفق به ساخت نانوحامل‌های دارویی غیرویروسی شدند.

 دکتر نسیم شهیدی همدانی، دکترای بیوتکنولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره اظهار کرد: امروزه ژن درمانی، به عنوان یکی از روش‌های مهم در درمان بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های ارثی، مورد توجه روزافزونی قرار گرفته است. موفقیت این روش بستگی زیادی به طراحی نانوحامل‌های مؤثر و ایمن به منظور رساندن ماده ژنتیکی مورد نظر به سلول‌های هدف دارد. با توجه به محدودیت‌های نانوحامل‌های ویروسی از قبیل محدودیت در اندازه DNA قابل حمل توسط آن‌ها و هزینه بالا، نانوحامل‌های غیر ویروسی جایگزین مناسبی به شمار می‌روند؛ که در این میان پلیمرهای کاتیونی از اهمیت خاصی برخوردارند. مشهورترین پلی‌کاتیون مورد استفاده برای انتقال ژن به درون سلول، پلی‌اتیلن‌ایمین (PEI) نام دارد. از ویژگی‌های خاص پلی‌اتیلن‌ایمین می‌توان به توانایی اتصال به DNA و متراکم کردن آن، دارا بودن ظرفیت بافری زیاد و حفاظت DNA از تخریب و تجزیه اشاره کرد. از طرفی در راستای کاهش سمیت دارو و افزایش اختصاصیت آن، آپتامرها یکی از جدیدترین مولکول‌هایی هستند که به عنوان نانوحامل مورد استفاده قرار می‌گیرند و از مزیت‌های بارز آن‌ها می‌توان غیر ایمونوژن بودن، پایداری زیاد در دامنه وسیعی از pH، دما و حلال‌های آلی نام برد. لذا در این تحقیق، با توجه به خصوصیات مطلوب پلی‌اتیلن‌ایمین به طراحی نانوحامل غیرویروسی و همراه کردن خصوصیات آن با عملکردهای مناسب آپتامر در هدف قرار دادن سلول سرطانی پرداخته شد.

وی خاطرنشان کرد: سلول‌های لنفوسیتیک به پذیرش قطعات ژنتیکی از خارج سلول بسیار مقاوم هستند و این خصوصیات روند ژن درمانی را در آن‌ها با مشکل روبرو می‌کند. سیستمی در ژن‌درمانی موفق است که بتواند بر موانعی همچون ورود به سلول، نقل و انتقال سیتوپلاسمی و در مورد DNA پلاسمیدی، انتقال به هسته فائق آید. از دغدغه‌های دیگر موجود می‌توان به خصوصیات فیزیکوشیمیایی مناسب مجموعه‌های حامل/ نوکلئیک اسید در فرمولاسیون و نیز قابلیت هدفگیری بافت یا سلول مورد نظر و در عین حال عدم ورود و بیان نابجا در سلول‌های غیر اختصاصی اشاره کرد. همراه کردن مولکول‌های هدفگیری‌کننده سلول‌ها با نانوحامل‌های ژنی، علاوه بر نگهداری قطعات ژنی در اطراف سلول و تسهیل ورود آن‌ها به سلول‌های خاص، مانع از ورود آن‌ها به سلول‌های غیر سرطانی و جلوگیری از بروز عوارض جانبی ناشی از بیان نابجای ژن در سلول‌های سالم می‌شود. با توجه به آنچه گفته شد، هدف از انجام طرح حاضر، سنتز مشتق‌های پلی‌اتیلن‌ایمین با وزن مولکولی متفاوت و اتصال لیگاندهای هدفگیری‌کننده سلول بر روی آن‌ها به عنوان سری جدیدی از سیستم‌های مبتنی بر پلیمر/آپتامر در تحویل اسید نوکلئیک بود.

وی گفت: در این راستا ابتدا نانوحامل‌هایی بر پایه پلیمر کاتیونی پلی‌اتیلن‌ایمین تهیه شده و خصوصیات فیزیکی‌ آن‌ها از قبیل قابلیت نگهداری قطعات ژنتیکی، اندازه ذرات، بار سطحی و توانایی مقابله با تغییرات محیط مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه آپتامر‌ها به عنوان مولکول‌های هدفگیری کننده شاخص‌های سطحی سلول‌های سرطانی به پلیمر کاتیونی متصل شده و قابلیت نانوحامل نهایی در انتقال قطعات ژنی و همچنین جلوگیری از ورود آن‌ها در سلول‌های فاقد شاخص‌های سرطانی مطالعه شد.

شهیدی در ادامه افزود: در ادامه این کار، با استفاده از ۱۴ نانوحامل مختلف که دارای اصلاحات ساختاری متفاوت بودند، تحقیقاتی بر روی سلول‌های سرطان پروستات انجام پذیرفت.

به نوشته سایت نانو،‌ دارو‌ها و یا قطعات ژنی همراه شده با این دسته از نانوحامل‌های هدفمند قادر خواهند بود رشد سلول‌های سرطانی از جمله سلول‌های سرطان خون را به کمک ژن‌های مسؤول تنظیم چرخه‌های سلولی، ژن‌های مسؤول خودکشی سلولی و یا ژن‌های بیان کننده آنزیم‌های خاص در بدن متوقف کنند. همچنین این نانوحامل‌ها سبب کاهش عوارض جانبی ناشی از بیان نابجای ژن در سلول‌های سالم خواهند شد. این قبیل حامل‌ها پس از طی‌ مراحل مطالعات بالینی قابلیت ورود به صنایع داروسازی را به عنوان نسل جدید دارو‌ها دارند. لازم به ذکر است نانوحاملی با مکانیسم مشابه که توسط دکتر امید فرخزاد و همکارانش در دانشگاه هاروارد طراحی شده است، در حال گذراندن مطالعات بالینی جهت ورود به بازار دارویی است.

نتایج این کار پژوهشی که توسط دکتر نسیم شهیدی همدانی، دکتر محمد رمضانی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر خلیل آبنوس عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر همکارانشان صورت گرفته، در مجله Gene Medicine به چاپ رسیده است.تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 | 11:57 | نویسنده : علی |
cow1.JPG

محققان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بومی سازی فناوری تولید لیزین و متیونین گاوی محافظت شده، ضمن تجاری سازی این دو ماده ارزشمند، بسترهای لازم برای ارتقای کمی و کیفی محصولات تولیدی در این بخش را فراهم آوردند.

 دکتر عبدالرضا حاجی پور، استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به کاربردهای لیزین و متیونین محافظت شده گاوی به منظور غنی بخشی خوراک گاوهای پرشیر گفت: بهره گیری از این دو آمینو اسید اساسی ضمن افزایش طول عمر و ارتقای سلامت جسمی گاوها، نقش بسزایی در باروری بیشتر و کمیت و کیفیت شیر تولیدی خواهد داشت.

وی به تولید لیزین عبوری گاوی با نام تجاری «لیزی زا» برای نخستین بار در دنیا اشاره و تصریح کرد: این محصول از میزان لیزین 65 درصد لیزین، عبوری 100 درصد و در دسترس بودن 65 درصد برخوردار است که در صورت اضافه شدن به خوراک گاوهای شیرده، امکان کاهش قابل توجه میزان سویا و جایگزینی با ذرت را فراهم می‌کند.

استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: کاهش افزودنی‌های غذایی ذکر شده، افزایش میزان شیردهی، افزایش دفعات باروری و افزایش طول عمر گاو ضمن حصول یک صرفه اقتصادی ارزشمند در این بخش از صنعت دام کشور، با ایجاد یک ارزش افزوده مضاعف، هزینه‌های تولید این ماده را به صفر کاهش خواهد داد.

وی دستیابی به انحصار تولید و تجاری سازی این ماده ارزشمند را مهم‌ترین دستاورد پژوهش‌های محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در این بخش عنوان کرد و افزود: در حال حاضر یک کمپانی امریکایی در حال مذاکره به منظور خرید لیسانس تولید لیزی زا است.

استاد برجسته شیمی آلی ایران، بومی سازی دانش تولید متیونین گاوی محافظت شده برای نخستین بار در کشور را دیگر دستاورد این فعالیت تحقیقاتی عنوان کرد و گفت: با تولید این ماده در مقیاس آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی، دانش تولید این ماده مهم و مؤثر در تغذیه گاوهای شیرده از انحصار کشورهای آلمان و امریکا خارج شد.

وی با بیان این که این ماده با نام تجاری «زی پران» در کشور تولید شده است، اضافه کرد: متیونین محافظت شده گاوی حاصل از فرآیند این تحقیقات، از میزان متیونین 70 درصد، عبوری 90 درصد و قابل جذب 63 درصد برخوردار است.

حاجی پور افزود: مدت نگهداری بیشتر، خاصیت پلت شوندگی در کارخانه‌های دام و پایداری حرارتی بیشتر، از جمله برتری‌های این محصول در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی است که ضمن جلوگیری از خروج مبلغ قابل توجهی ارز از کشور، 10 تا 20 درصد ارزان‌تر از محصولات خارجی بدست می‌آید.

دانشمند برتر جهان اسلام، میزان مصرف متیونین و لیزین در کشور را به ترتیب 600 و 1800 تن در سال عنوان کرد و افزود: با بومی سازی دانش تولید این دو محصول ارزشمند و تجاری سازی آن‌ها، سالانه از خروج بیش از سه میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دو محصول لیزی زا (لیزین عبوری گاوی) و زی پران (متیونین گاوی محافظت شده) نامگذاری شده بر اساس نام اصلی محصول و عنوان زاینده رود است که توسط محققان آزمایشگاه تحقیقات دارویی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان به سرپرستی دکتر عبدالرضا حاجی پور و با همکاری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دکتر مرتضی اربابیان، استاد تغذیه دام طی مدت سه سال تولید شده است.تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 | 11:55 | نویسنده : علی |
3-644.jpg

طرح تولید مالچ‌های بیولوژیک با حمایت مالی ستاد توسعه فناوری آب و محیط زیست معاونت فناوری ریاست جمهوری در پژوهشکده زیست فناوری سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران در دست اجراست.

 به گفته یکی از مجریان این طرح، مالچ‌های بیولوژیک مجموعه‌ای از بیوپلیمرهایی هستند که پس از فرآوری با ایجاد پیوندهای شیمیایی و اتصالات فیزیکی ذرات خاک موجب استحکام خاکدانه‌های خاک می‌شوند.

مالچ‌های بیولوژیک بدلیل ویژگی‌های فیزیوشیمیایی از مزایایی برخوردارند که شامل کارایی مناسب در تثبیت شن‌های روان، اصلاح وضعیت فیزیکی لایه سطحی خاک بدون ایجاد سیلاب، سازگاری درازمدت با محیط زیست و اکوسیستم خاک بدون عوارض جانبی برای انسان و جانوران و گیاهان، امکان استفاده قبل و بعد از کاشت گیاه، سهولت در پاشش هوایی و زمینی و فناوری قابل دسترس تولید است.

بر اساس این گزارش، نتایج بررسی‌های به عمل آمده آزمایشگاهی و مزرعه‌ای از اجرای این طرح تاکنون نشان داده است که مالچ‌های بیولوژیک قادرند مقاومت لایه سطحی خاک در مقابل سایش‌های ناشی از باد و باران را افزایش دهند.تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 | 11:55 | نویسنده : علی |
161-14.JPG

آخرین روزهای سال 2013 میلادی درحالی رو به پایان است که جهان شاهد وداع تعدادی از محققان و دانشمندان برجسته در طول این سال بود.

 این گزارش مروری دارد بر نام و دستاورد این دانشمندان.

برنده نوبل پزشکی 1986

«ریتا لوی مونتالچینی» زیست‌شناس ایتالیایی که برای کمک به رمزگشایی اسرار سلول‌ها موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی 1986 شده بود، در آخرین روز از سال 2012 میلادی در سن 103 سالگی در شهر رم درگذشت.

«مونتالچینی» عامل رشد عصب را که اولین ماده شناخته شده برای تنظیم رشد سلول است، کشف کرد.

وی در تحقیقات خود نشان داد که پیوند زدن تومورهای موش به جنین‌های مرغ منجر به رشد سریع سیستم عصبی جنینی می‌شود؛ این پژوهش به کشف فاکتور رشد اپیدرمی کمک کرد و به سبب این تحقیقات، «مونتالچینی» به همراه «استنلی کوهن» بیوشیمیدان آمریکایی، جایزه نوبل پزشکی 1986 را از آن خود کردند.

مخترع دستگاه تست الکل در تنفس – ژانویه 2013

«تام پری جونز» مخترع دستگاه الکترونیکی تست الکل در تنفس در سن 77 سالگی درگذشت.

دستگاه «Breathalyser» قادر به تشخیص سطوح الکل از روی نمونه تنفس است؛ پیش از اختراع این دستگاه، پلیس برای انجام تست مصرف الکل توسط رانندگان مجبور به استفاده از یک سیستم شیمیایی کیسه مانند بود.

برنده نوبل فیزیک ۱۹۹۶ – فوریه 2013

«رابرت کلمن ریچاردسون» فیزیکدان آمریکایی در سن 75 سالگی درگذشت.

این محقق با کشف خاصیت ابرشاره بودن اتم‌های هلیوم 3 و تبدیل هلیوم به حالت گازی شکل، جایزه نوبل فیزیک 1996 را از آن خود کرد؛ این کشف به دانشمندان در بررسی چندین مسأله علمی از جمله تعاملات پایه کوانتونی در سطح اتمی کمک کرد.

دانشمند پیشگام تحقیقات ماه و مریخ ناسا – فوریه 2013

«دیوید مک کی» از محققان پیشگام ناسا در مأموریت آپولو و اکتشافات مریخ در سن 76 سالگی درگذشت.

وی در بسیاری از تمرینات آماده‌سازی فضانوردان از جمله ارائه آموزش‌های زمین‌شناسی به «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» در مأموریت آپولو 11 در سال 1969 میلادی حضور داشت.

مهمترین دستاورد علمی – تحقیقاتی «مک کی» پس از مأموریت آپولو، بررسی شهاب سنگ مریخ موسوم به ALH84001 بود.

پدر پنج میلیون نوزاد آزمایشگاهی و برنده نوبل پزشکی 2010 – مارس 2013

«رابرت ادواردز» فیزیولوژیست انگلیسی و پدر لقاح آزمایشگاهی (IVF) در سن 87 سالگی درگذشت.

با تلاشهای دکتر «رابرت جی ادواردز» و «پاتریک استپتو» در توسعه روش لقاح آزمایشگاهی تخمک(IVF)، نخستین نوزاد با این روش در سال 1978 میلادی متولد شد و تاکنون بیش از پنج میلیون کودک با روش ابداعی این دو دانشمند متولد شده‌اند.

«رابرت ادواردز» برای توسعه روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی 2010 شد.

مخترع واکسن خوراکی فلج‌اطفال – آوریل 2013

«هیلاری کوپراوسکی» مخترع لهستانی الاصل واکسن خوراکی فلج اطفال در سن 96 سالگی درگذشت.

کارآزمایی بالینی این محقق در سال 1950 برای اولین بار امکان استفاده از واکسن خوراکی را در برابر فلج اطفال نشان داد.

سریعترین رایانه انسانی جهان – آوریل 2013

«شاکونتالا دوی» نابغه ریاضی هندی معروف به «رایانه انسانی» در سن 84 سالگی درگذشت.

وی در سن 47 سالگی موفق به شکست یک رایانه در محاسبه ریشه مکعب عدد 188 میلیون و 132 هزار و 517 شد؛ بخش دیگری از توانایی محاسباتی خارق العاده این نابغه ریاضی با محاسبه ریشه بیست و سوم یک عدد 201 رقمی مشخص شد.

«دوی» برای ضرب دو عدد 13 رقمی 2465099745779 * 7686369774870 ظرف 28 ثانیه موفق به ثبت رکورد جدیدی در گینس شد.

برنده جایزه نوبل پزشکی 1965- آوریل 2013

«فرانسوا جاکوب» زیست‌شناس برجسته فرانسوی در سن 92 سالگی درگذشت.

این محقق به همراه دیگر هموطنان خود، «آندره لووف» و «ژاک موند» به دلیل کشفیات مربوط به کنترل ژنتیکی آنزیم و سنتز ویروس موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی 1965 شدند.

کاشف سوراخ لایه ازن – می 2013

«جو فارمن» فیزیکدان انگلیسی که در شناسایی سوراخ لایه ازن بر فراز قطب جنوب همکاری داشت، در سن 82 سالگی درگذشت.

در سال 1985 میلادی، نتایج تحقیقات این فیزیکدان و دو همکارش در شناسایی حفره لایه ازن منتشر شد که منجر به ممنوع شدن تولید کلروفلوئوروکربن (CFC) - بعنوان عامل اصلی تخریب لایه ازن - در توافق‌نامه بین‌المللی «پروتکل مونترال» شد.

پدر نانوفناوری و برنده نوبل فیزیک 1986 – می 2013

«هاینریش رورر» دانشمند سوئیسی و پیشگام عرصه نانوفناوری و طراح نخستین میکروسکوپ تونلی روبشی (STM) در سن 79 سالگی درگذشت.

این محقق با کمک همکارش «گرد بنینگ» در سال 1981 موفق به طراحی و ساخت نخستین میکروسکوپ الکترونی تونلی روبشی برای مشاهده و دستکاری اتم‌های منفرد شد که جایزه نوبل فیزیک 1986 را برای آنها به همراه داشت.

این ابزار، دانشمندان را قادر ساخت تا برای نخستین بار اتم‌ها را مشاهده، اندازه‌گیری و دستکاری کنند که پنجره جدیدی را پیش روی محققان عرصه نانوفناوری گشود.

برنده نوبل فیزیک 1982- ژوئن 2013

«کنت ویلسون» فیزیکدان آمریکایی در سن 77 سالگی درگذشت.

این محقق به خاطر ارائه نظریه‌ در مورد پدیده‌های بحرانی مربوط به مرحله گذار، جایزه‌ نوبل فیزیک سال 1982 را از آن خود کرد.

توسعه‌ یک چارچوب نظری در مورد طبیعت مرحله گذار مانند توصیف چگونگی تبدیل مایع به گاز با تغییر دمای آن یا از دست رفتن خاصیت مغناطیسی یک ماده هنگام استفاده از یک میدان مغناطیسی، بخشی از نظریه «ویلسون» محسوب می‌شود.

مخترع ماوس رایانه – جولای 2013

«داگ انگلبارت» مخترع ماوس رایانه در سن 88 سالگی درگذشت.

یکی از مهمترین دستاوردهای علمی این محقق، طراحی و ساخت ماوس رایانه در دهه 1960 میلادی و معرفی این محصول در سال 1970 بود که شامل دو چرخ فلزی پوشش داده شده با یک پوسته چوبی بود؛ این وسیله نخستین‌بار در سال 1984 همراه با رایانه جدید مکینتاش اپل بصورت تجاری عرضه شد.

وی علاوه بر اختراع ماوس رایانه، توسعه‌دهنده برنامه واژه‌پرداز (word processing) و اینترنت نیز محسوب می‌شود.

دانشمند پیشگام علوم موشکی روسیه – آگوست 2013

«الکساندر سولداتنکوف» پیشگام علوم موشکی روسیه و طراح موشک نخستین سفر سرنشین‌دار به فضا در سن 86 سالگی درگذشت.

وی یکی از طراحان اصلی موشک مأموریت «یوری گاگارین»، نخستین مسافر فضا در سال 1961 میلادی بود.

این محقق علوم موشکی روسیه در طراحی موشک های سایوز-2 و اصلاح موشک های Soviet R-7 اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز مشارکت فعال داشت.

خلبان شاتل‌های فضایی – آگوست 2013

«چارلز گوردن فولرتون» صد و ششمین فضانورد جهان که سابقه خلبانی و فرماندهی شاتل فضایی در دو پرواز را در کارنامه خود داشت، در سن 76 سالگی درگذشت.

نخستین ماموریت «فولرتون» به عنوان خلبان در پرواز شماره -3 شاتل فضایی‏ در مارس ‏‏1982 و دومین سفر مداری نیز فرماندهی پرواز شماره 51- اف شاتل فضایی ‏در ‏اوت 1985 ‏بود؛ وی روی هم رفته 15 روز و 22 ساعت و 50 دقیقه در مدار زمین به سر برد.

ناظر طولانی‌ترین آزمایش جهان – آگوست 2013

«جان مین استون» دانشمند استرالیایی و ناظر طولانی‌ترین آزمایش جهان موسوم به «آزمایش قطره قیر» در سن 78 سالگی درگذشت.

این آزمایش در سال 1927 توسط پروفسور «توماس پارنل» طراحی شد؛ اگرچه قیر جامد به نظر می‌رسد، اما می‌تواند مانند یک مایع عمل کرده و از خلال قیف شیشه‌ای طی زمان جاری شود.

با گذشت 86 سال از شروع آزمایش هیچ محققی نظاره‌گر مستقیم سقوط قطره قیر نبوده است و «مین استون» نیز که 52 سال حرکات قیر را نظارت می‌کرد، بصورت کاملا تصادفی لحظه سقوط یکی از قطرات را از دست داد.

برنده جایزه نوبل پزشکی 1981 – سپتامبر 2013

«دیوید هانتر هوبل» محقق کانادایی و از متخصصان برجسته علوم اعصاب در سن 87 سالگی درگذشت.

«هوبل» به همراه دو محقق دیگر به دلیل تحقیق بر روی دید انسان که به درک بهتر چگونگی عملکرد سلول‌های مغزی در انتقال اطلاعات بصری برای ساخت تصویر کمک کرد، جایزه نوبل پزشکی 1981 را از آن خود کردند.

معرف اولین رایانه شخصی آی‌بی‌ام – اکتبر 2013

«ویلیام لوو» سرپرست تیم سازنده نخستین رایانه شخصی آی‌بی‌ام (IBM) در سن 72 سالگی درگذشت.

شهرت این دانشمند آمریکایی، عرضه زودهنگام رایانه شخصی 5150 آی‌بی‌ام با قیمت 1565 دلار در سال 1981 میلادی بود.

نخستین دانشمند ایرانی ناسا و از محققان ماموریت آپولو – نوامبر 2013

«ابوالقاسم غفاری» نخستین دانشمند ایرانی ناسا که در مأموریت اعزام انسان به ماه مشارکت داشت، در سن 106 سالگی درگذشت.

وی پس از پایان تحصیلات در مدرسه دارالفنون در سال 1929 میلادی، برای ادامه‌ تحصیل عازم فرانسه شد و پس از اخذ دکتری در دانشگاه سوربن برای تدریس در دانشگاه تهران به ایران بازگشت.

«غفاری» سپس بعنوان دانشیار در دانشگاه‌های هاروارد و پرینستون مشغول بکار شد و بعنوان نخستین ایرانی شاغل در ناسا، در مأموریت‌های 11 و 12 آپولو و سفر به ماه مشارکت کرد.

رکورددار روسی پیاده‌روی فضایی – نوامبر 2013

«الکساندر سربروف» فضانورد اسبق اتحاد جماهیر شوروی در سن 69 سالگی درگذشت.

این فضانورد در مقطعی، دارنده رکورد بیشترین پیاده‌روی فضایی محسوب می‌شد؛ همچنین وی نخستین کسی بود که موتورسیکلت فضایی را مورد آزمایش قرار داد.

پدر علم ژنتیک و برنده دو جایزه نوبل 1958 و 1980 – نوامبر 2013

«فرد سانگر» بیوشیمیدان انگلیسی و پدر علم ژنتیک در سن 95 سالگی درگذشت.

از جمله دستاوردهای این پیشگام تحقیقات در حوزه نقشه‌برداری از ژنوم انسان، ایجاد یک روش سریع تعیین توالی DNA و کمک به کشف ساختار پروتئین‌ها بود.

«سانگر» برای تحقیقات بر روی تعیین ساختار انسولین موفق به کسب جایزه نوبل شیمی 1958 شد و دومین جایزه نوبل نیز 22 سال بعد بدلیل تحقیقات در حوزه DNA به وی اعطا شد.تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 | 11:54 | نویسنده : علی |
231-1.jpg

رییس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان از برنامه راه اندازی کارخانه سلولی برای توسعه برنامه های سلول درمانی و ارائه خدمت به مراکز درمانی کشور خبر داد.

دکتر حسین بهاروند در مراسم هفته پژوهش که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، اظهار امیدواری کرد که با استفاده از پتانسیل‌های جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان نسبت به ترویج و گسترش تکنیک‌های سلول درمانی در جهاد دانشگاهی گام‌های موثرتری برداشته شود.

وی افزود: در همین راستا جهاد دانشگاهی امیدوار است تا بتواند کارخانه سلولی را که مولد سلول در حجم بالا بر مبنای کیفیت بالینی است برای بیماران تولید کند و در اختیار مراکز درمانی قرار دهد.

بهاروند با اشاره به شکل گیری 70 مرکز درمان ناباروری در کشور تصریح کرد: تا بیست سال پیش ما برای درمان بحث ناباروری به خارج از کشور می رفتیم اما در حال حاضر دراین حوزه بسیار پیشرفت کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در بحث سلول درمانی نیز تا 20 سال آینده چندین مرکز سلول درمانی داشته باشیم.

وی در ادامه سخنان خود به تجربه پژوهشگاه رویان از تولید علم تا کاربرد علم پرداخت و گفت: موسسه رویان فعالیت خود را از سال 1370 به همت زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی با همراهی چند تن دیگر از دانشمندان آغاز کرد.

رییس پژوهشکده زیست شناسی و فن‌آوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان تصریح کرد: رویان فعالیت خود را از یک ساختمان که مربوط به بنیاد مستضعفان بود آغاز کرد و در واقع تفکرات موجود در رویان باعث چنین رشدی در این مجموعه شد و اجازه ندادیم که کمبود منابع مالی، ما را در روند انجام فعالیت‌هایمان با مشکل مواجه کند.

وی در ادامه سخنانش با تاکید بر این‌که اعتقاد پژوهشگران رویان این است که باید ریشه داشته باشیم تا بتوانیم محصول تولید کنیم به برخی از دستاوردهای این پژوهشگاه در حوزه سلول‌های بنیادی اشاره کرد.

بهاروند با بیان این‌که سلول‌های بنیادی قابلیت تکثیر نامحدود و تولید انواع سلول‌های تخصصی را دارد تصریح کرد: از جمله منابع مختلف سلول‌های بنیادی می توان به سلول‌های بنیادی بزرگسالان با سلول‌ بنیادی خاص هر بافت، سلول‌های بنیادی بند ناف، سلول‌های بنیادی جنینی و سلول‌های بنیادی پر توان القایی اشاره کرد.

رییس پژوهشکده زیست شناسی و فن‌آوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این‌که آموزش از طریق پژوهش بهترین راه آموزش به شمار می‌رود تصریح کرد: متمرکز شدن آزمون دکتری تفکر اشتباهی بود چرا که در گذشته تلاش می شد تا دانشجویان با لحاظ کردن شاخص‌های مختلف جذب شوند که متاسفانه با متمرکز شدن آزمون، برخی از ضعیف ترین دانشجویان جذب شدند.تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 | 11:52 | نویسنده : علی |
ISNA (1 of 2).jpg

مدیر پروژه کاوشگر «پژوهش» با تاکید بر این که موافق پخش زنده پرتاب‌های فضایی از جمله کاوشگر حامل «فراگام» بوده است ابراز امیدواری کرد شجاعت این کار در کل مجموعه فضایی کشور ایجاد شود. دکتر ابراهیمی که شب گذشته در برنامه 1.618 به پرسش‌های صریح سیاوش صفاریان پور در خصوص اطلاع رسانی پرتاب دیروز پاسخ می‌داد خاطرنشان کرد: در پروژه کاوشگر پژوهش به این درجه از اطمینان رسیده بودیم که نگرانی‌ای بابت پخش زنده پرتاب کاوشگر نداشتیم و با این مساله موافق بودم چون اگر مثل برخی ماموریت‌های فضایی کشورهای دیگر، اتفاقی هم بیفتد امری دور از انتظار نیست. مطمئنا در ادامه فعالیت‌های فضایی، شجاعت پخش زنده پرتاب‌ها در مجموعه همکاران ما هم ایجاد می‌شود و امکان آن فراهم خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خبرنگاران علمی از رسانه‌هایی مثل ایسنا در محل این پرتاب غایب بودند، اظهار داشت:‌در پرتاب‌های فضایی افراد زیادی در گیرند و معمولا نمایندگان چند رسانه پربیننده داخل وخارجی به محل پرتاب دعوت می‌شوند که در پرتاب کاوشگر پژوهش از بین رسانه‌های داخلی خبرنگاران و تصویربرداران شبکه خبر و واحد مرکزی خبر در کنار نمایندگان چند رسانه خارجی در محل حضور داشتند. برای رسانه‌های مکتوب هم که دسترسی به عکس و اطلاعات علمی برایشان کارایی بیشتری دارد، بسته خبری از طریق وب سایت اختصاصی کاوشگرها در سایت سازمان فضایی ارائه شده بود که البته امیدواریم در پرتاب‌های بعدی بتوانیم امکان حضور خبرنگاران علمی را در محل پرتاب فراهم کنیم.

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که چرا اخبار پرتاب‌ها به صورت ناگهانی و پس از پرتاب اعلام می‌شوند، اظهار داشت: ویژگی مهم فعالیت‌هایی فضایی این است که تیمی به طور پیوسته مشغول کار است و اگر خبری درباره تعطیلی مجموعه‌ ما نشنوید، می‌توانید منتظر باشید که صبح فردا خبری از موفقیت‌های این مجموعه به شما برسد؛ البته در زمینه پرتاب‌ها با برخی خبرنگاران به عنوان مشاور رسانه‌یی هماهنگی‌هایی انجام می‌دهیم.

فرگام، میمون پرتاب شده به فضا با کاوشگر پژوهش پس از بازگشت به زمین

وی درباره سیستم نام‌گذاری کاوشگرها و محموله‌های زیستی آنها هم گفت: پرتاب‌های اول کاوشگرها با شماره مشخص می‌شدند ولی با پیشرفت کار و بالا رفتن اطمینان ترجیح دادیم از اسامی خاصی استفاده کنیم که پیگیری آنها برای علاقمندان ساده‌تر باشد. وجه تسمیه پروژه کاوشگر «پیشگام» این بود که برای نخستین بار از ارتفاع 100 کیلومتر که مرز فضاست عبور کردیم چون در ماموریت‌های قبلی موجودات زنده تا زیر 100 کیلومتر پرتاب شده بودند. با خودباوری حاصل از این موفقیت، هدف ماموریت‌های فضایی ما، پژوهش و گسترش مرزهای دانش است؛ لذا نام کاوشگر بعدی که روز شنبه پرتاب شد، «پژوهش» گذاشته شد که نشان دهنده هدف ماموریت‌های فضایی جمهوری اسلامی است که محور آنها گسترش علوم و پژوهش‌های زیست فضایی است. نامگذاری میمون اعزامی به نام «فرگام» هم به این دلیل است که این ماموریت گامی بسیار مهم در برنامه‌های فضایی ایران است.

مدیر پروژه کاوشگرهای فضایی همچنین در گفت‌و‌گو با برنامه تلویزیونی روز از نو گفت: کاوشگر پژوهش با ویژگی هایی که به آن افزوده شد، یک قدم دیگر به سمت فرستادن انسان به فضا است.

وی افزود: در کاوشگر پژوهش از حامل سوخت مایع استفاده شده که ارتعاش و صوت کمتری را به موجود زنده منتقل می‌کند. همچنین قابلیت ضربه گیری نیز در این کاوشگر اضافه شده است.

پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش

ابراهیمی درباره چشم انداز پروژه های فضایی ایران گفت:توسعه علم و فناوری فضایی در کاوشگرها و همچنین توسعه فناوری ارسال محموله ها از برنامه های میان مدت و بلند مدت در حال اجرا در سازمان فضایی کشور است.

مدیر پروژه کاوشگرهای فضایی همچنین از سه پرتاب جدید تا پایان سال خبر داد و گفت: ماهواره های شریف، تدبیر و یک ماهواره دیگر در برنامه پرتاب قرار دارند که زمان پرتاب بستگی به سرعت مرحله تحویل و انطباق ماهواره با حامل دارد.

پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش
تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | 20:15 | نویسنده : علی |
444-12.jpg

پژوهشگران دانشکد مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر سامانه نانوکامپوزیتی‌ برای رهایش هدفمند داروی پوکی استخوان عرضه کردند که قادر به انتقال هدفمند دارو به محل مورد نظر است.

 سیدمحسن رضوی نیا- مجری طرح - با اشاره به عوارض جانبی داروها، گفت: در مصرف داروها به ویژه داروهای سرطانی، مدت زمان قرار گیری دارو در دوز بهینه در بدن بسیار اندک است و پس از مصرف، دوز دارو اغلب در محدوده خطرناک و یا غیرموثر قرار می‌گیرد.

وی به نحوه استفاده از داروهای خانواده بی سفوسفونات در نوع خوارکی و تزریقی برای درمان بیماری پوکی استخوان اشاره کرد و افزود: نوع خوراکی این دارو (داروی آلندرونات 70 میلیگرم) باید هفته‌ای یک بار مصرف شود و بیمار به مدت 30 دقیقه نباید خم و یا دراز کش شود ضمن آنکه به مقدار زیادی آب باید مصرف و نباید غیر از آب، نوشیدنی دیگری مصرف شود.

رضوی نیا ادامه داد: عمده این عوارض به این دلیل است که تا زمانی که دارو به هدف مورد نظر برسد از نواحی مختلف بدن عبور می‌کند.

مجری طرح از ارائه روشی برای کاهش عوارض این نوع داروها خبر داد و گفت: در این پروژه تحقیقاتی با عنوان «رهایش کنترل شده دارو در حین ترمیم بافت سخت از طریق سامانه نانو کامپوزیتی LDH ژلاتین»موفق به عرضه سامانه انتقال هدفمند داروی بیسفوسفونات برای درمان بیماری پوکی استخوان شدیم.

وی با اشاره به جزئیات این طرح تحقیقاتی توضیح داد: از آنجایی که تمرکز این تحقیقات بر بیماری پوکی استخوان بوده است از این رو اقدام به ساخت داربست زیست سازگاری کردیم که دارای ساختاری مشابه ساختار استخوان باشد تا بتوانیم دارو را بر روی آن بارگذاری کنیم و از این طریق دارو به هدف مورد نظر منتقل کند.

رضوی نیا در ادامه به بیان نحوه استفاده از این داربست برای رهایش هدفمند دارو پرداخت و اضافه کرد: این داربست به عنوان ایمپلنت در ناحیه آسیب دیده استخوان بیماران مبتلا به پوکی و شکستگی استخوان به کاربرده می‌شود از این رو از این داربست می‌توان در قبل یا بعد از شکستگی استخوان استفاده کرد.

وی گفت: در فرد مبتلا به پوکی استخوان به تدریج ناحیه فمور (گردن استخوان) باریک می شود و این امر موجب شکنندگی تدریجی استخوان‌ می‌شود و سامانه تولید شده در محل درگیر نصب می شود و به صورت هدفمند داروهای مورد نیاز به آن منتقل شود.تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | 20:14 | نویسنده : علی |